Hakkımızda

Hakkımızda

 
“2014-2020 Dönemi Katılım Öncesi Yardım Aracı-Kırsal Kalkınma Bileşeni (IPARD) Programı” Avrupa Komisyonu Tarafından Onaylandı

Avrupa Birliği(AB) tarafından ülkemize sağlanan katılım öncesi mali yardımlar kapsamında; tarım, gıda ve hayvancılık alanlarında üreticilerin kullanımına tahsis edilen hibe destekleri, Katılım Öncesi Yardım Aracı-Kırsal Kalkınma Bileşeni (IPARD) altında verilmektedir. 
 
Hâlihazırda uygulamasına devam edilen 2007-2013 dönemi IPARD destekleri çerçevesinde Kurumumuz aracılığıyla yatırımcılara harcamalarının %50’si ila %65’i oranında hibe desteği sağlanmaktadır. 
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı koordinasyonunda ilgili kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla hazırlanarak Avrupa Komisyonu’na sunulan “2014-2020 dönemi IPARD Programı”, 27 Ocak 2015 tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından resmen onaylanmıştır. 
 
Mevcut Programda olduğu gibi, “2014-2020 dönemi IPARD Programı” kapsamında da, gıda, tarım ve hayvancılık sektörlerinde faaliyette bulunan üreticiler veya bu sektörlerde yatırım yapmak isteyen girişimciler ile kırsal alanda belirli yerel ürünlerin üretimi, kırsal turizm, kültür balıkçılığı gibi çeşitli alanlarda yatırım yapmak isteyen vatandaşlarımızın yatırımları için değişen oranlarda hibe desteği verilecektir. Yeni dönem programı ile kırsal alanlarda yerel eylem girişimleri ve çevre dostu tedbirler de desteklenecektir. 
 
“2014-2020 dönemi IPARD Programı” dâhilinde 800 milyon Avro AB katkısı ile 245 milyon Avro Türkiye Cumhuriyeti katkısı olmak üzere 1 milyar Avro’nun üzerinde hibe imkânı vatandaşlarımızın kullanımına sunulmuş olacaktır.
 
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
 
Sayın Yetkililer;
 
Lidya Danışmanlık, hibe projeleri yazma ve uygulama konusunda hizmet vermektedir. Kamu Kurumlarına, STK lara ve KOBİ lere Danışmanlık yapmaktadır.
 
Türkiye genelinde kırsal kalkınma projeleri, kalkınma ajansı projeleri, TKDK (İPARD) projeleri, TÜBiTAK projeleri, KOSGEB projeleri ve yatırım teşvik belgesi alınması hususunda çalışmalar yapmaktadır. Şimdiye kadar toplamda 84 proje uygulamasını gerçekleştirmiştir ve 60 milyon TL'lik fonun kullanılmasında öncülük etmiştir.
 
Ulusal ve uluslararası kuruluşlara hazırlamış olduğu projelerde %83 oranında başarı sağlamıştır.
 
İlgili konularla alakalı çalışmalarını Ankara merkez ofisinde ve oluşturmuş olduğu bölgesel paydaşları ile Türkiye genelinde sürdürmeye devam etmektedir. 
 
Paydaş firmaların bulunduğu iller;
 
    SİVAS    
    İZMİR
    UŞAK
    AMASYA
    KARAMAN
    BALIKESİR