Damızlık Koç Teke Yetiştiriciliği Yatırımları

Damızlık Koç Teke Yetiştiriciliği Yatırımları


Damızlık Koç Teke Yetiştiriciliği Yatırımları için Destek Başvuruları Başlıyor.

 

Damızlık Koç Teke Yetiştiriciliği Yatırımları için Destek Başvuruları Başlıyor


10/05/2017

 

Destekleme ile ilgili uygulama rehberi, 10.05.2017 Tarihi itibarı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı, Hayvnacılık Genel Müdrülüğünün resmi web sayfasında yayınlandı.

 

Yatırımın konusu;

Bu destek konusu;Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği ve Merkez Birliğine üye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri İl Birliklerince, 500 baş kapasiteye sahip damızlık koç-teke üretimine yönelik yeni işletme kurulması veya mevcut işletmelerin kapasitelerinin 500 başa sahip olacak şekilde artırılmasını, rehabilitasyon yatırımlarını ve bu işletmelerden damızlık koç-teke alımı yapacak Birlik üyesi yetiştiricilerinin desteklenmesini kapsamaktadır.

Hibe oranı;

UYGULANACAK YATIRIM KONULARI                                     HİBE ORANI (%)

İNŞAAT 

Yeni inşaat yapımı, rehabilitasyon ve kapasite artırımı                           50

HAYVAN ALIMI

Damızlık koç-teke alımı                                                                            50

MAKİNE ALET-EKİPMAN ALIMI

Gübre sıyırıcı, yem kırma, karma ve dağıtma                                          50

 

Kapasite;


Kurulacak işletmelerden yetiştiriciler, her 50 baş anaç hayvana kadar bir baş koç-teke olmak üzere en fazla 5 baş koç-teke alabilir ve destekleme hibesinden bir kez yararlandırılır. Birliklerce kurulacak veya kapasitesi artırılacak işletmelerden ilk 500 (beşyüz) baş damızlık koç teke alımının desteklenmesinden sonraki takip eden yıllarda koç-teke hibesinin devam edip etmeyeceği bütçe imkanları dahilinde Bakanlıkça belirlenir.
Birlik tarafından kurulacak işletme 500 baş kapasiteye sahip damızlık koç-teke üretimine yönelik ağıl olmalıdır. Birliğe ait damızlık üretimi için mevcut bir işletmenin bulunması durumunda bu işletmenin kapasitesi 500 başa sahip olacak şekilde artırılabilir, 500 başın üzerindeki kapasiteye sahip işletmeler için yalnızca 500 başlık bölümü için rehabilitasyon yatırımları desteklenir.


Desteklenecek İller;

Ağrı, Antalya, Afyonkarahisar, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Hakkari, Iğdır, Karaman, Kahramanmaraş, Kırıkkale, Kırklareli, Konya, Mardin, Mersin, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Uşak, Ordu ve Van


Başvuru Tarihleri;

15/05/2017 - 15/06/2017 Tarihleri arasında başvurular yapılacaktır.